Blog - Edyta Pazura | MaybeBaby

Wydruki do nauki- PLANER
(2020-03-24)

NOWY CYKL NA BLOGU

Na blogu specjalnie dla Was, przy współpracy z HP, powstała nowa zakładka „wydruki do nauki”.

Z myślą o wszystkich rodzicach, którzy teraz stanęli przed nowym wyzwaniem- nauczaniem swoich dzieci w domach.

Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie materiały, ułatwią Wam edukację swoich najmłodszych, a planery będziecie mogli wykorzystać także w zaplanowaniu codziennych obowiązków.

Wraz z Angeliką M. Talagą oferujemy Wam cztery artykuły o pomysłach na kreatywną i efektywną naukę z plikami do pobrania za darmo. Wierzcie mi, że włożyłam w przygotowanie tych materiałów mnóstwo pracy i serca. Chciałabym, abyście korzystali na 100% z tego co przygotowała dla Was Ciocia Edytka :)

To zupełnie normalne, że rodzice inwestują swój czas, energię i pieniądze w edukację dzieci. Zauważcie jednak, że często najprostsze rozwiązania są najbardziej efektywne. Teraz wszyscy jesteśmy w sytuacji, kiedy nie możemy posłać swoich pociech na dodatkowe kursy językowe, czy szereg zajęć dodatkowych. A jak zaplanować dziecku czas, aby nie spędziło go grając od rana do nocy w gry komputerowe? Wystarczy efektywna motywacja i mądre podejście do nauki. Brzmi dosyć tajemniczo i skomplikowanie prawda? Ale to tylko pozory. W artykułach stworzonych przeze mnie wraz z Angeliką M.Talagą przedstawimy Wam służące do rozwoju i nauki materiały, których głównym celem jest połączenie rozwoju wiedzy wraz z umiejętnościami praktycznymi. Przeczytacie między innymi o efektywnym planowaniu, naukowej próbie sił, tworzeniu własnych notatek i czytelniczym wyzwaniu. Serdecznie zapraszam i życzę miłej lektury!

PLANER

Każdy, kto ma w domu nastolatka wie, że ogrom jego szkolnych i pozalekcyjnych obowiązków

może przytłaczać. W szkole od rana do późnego popołudnia. Potem korepetycje, koła zainteresowań, zajęcia dodatkowe, projekty na ocenę, zadania domowe, kartkówki, sprawdziany, wywiadówki, wycieczki i wszystko inne, o czym trzeba pamiętać i zsynchronizować w planie

dnia. Jednak próżno szukać na rynku planerów czy organizerów przeznaczonych

specjalnie na potrzeby uczniów. Może więc zrobić samemu taki planer?

Warto o tym pomyśleć, bo dodatkowo daje nam to możliwość go maksymalnie przygotować pod potrzeby konkretnej osoby, jej codziennej rutyny i poziomu aktywności. Planer w bazowej wersji zawiera miejsca na dni kalendarzowe z wyróżnionym weekendem i tygodniem roboczym oraz

miejsce na notatki. Czego potrzebujesz żeby samodzielnie wykonać planer? W zasadzie tylko komputera, dostępu do internetu i dobrego urządzenia wielofunkcyjnego, takiego jak HP Smart Tank 515.

KROK 1

Pobierz plik z planerem KLIKAJĄC NA LINK

 

KROK2

Zastanówcie się wspólnie jakiego typu zadania ma do wykonania w ciągu miesiąca Twoje dziecko, jakie wydarzenia Was czekają i o czym należy pamiętać. Jaki jest charakter tych zadań? Podzielcie to wszystko na kategorie. Na przykład jedną kategorią będzie szkoła, drugą dom a trzecią hobby. Do kategorii szkoła wliczają się wszystkie sprawdziany, kartkówki, wywiadówki, ale także wycieczki szkolne.

A do kategorii hobby można zaliczyć zajęcia

szachowe, sportowe… oraz wizytę znanego Youtubera w Waszym mieście. Teraz wybierzcie dowolne kolory, które będą symbolizować kategorie np. szkoła - zielony, dom - błękitny a hobby - żółty. Po co? To, co zaraz zrobicie nazywa się kodowanie kolorami. Zwykle, nie wystarczy wpisać zadań do zeszytu czy kalendarza – bo ich ogrom wciąż może przytłaczać. Kodowanie kolorami dodaje lekkości nawet najbardziej naszpikowanemu treścią planerowi. Patrząc na niego najpierw zwracamy uwagę na kolory, które od razu kojarzą nam się z konkretnym charakterem zadań.

 

KROK 3

Otwórz plik na komputerze w dowolnym edytorze obrazów. Nanieś kolory na odpowiednie dni. Jeśli coś ważnego dzieje się w szkole zmień kolor dnia na zielony, a jeśli w domu - na błękitny. Dokładnie tak, jak ustaliliście to w kroku drugim.

Po naniesieniu kolorów wydrukuj plik.

 

KROK 4

Teraz weź długopis i na wydrukowanym pliku nanieście na planer hasła, godziny i wszystko inne, co będzie przypominało o wydarzeniach i zadaniach na najbliższe tygodnie.

WARIANT I

Kodowanie kolorami może mieć też inny wymiar. Zamiast używać wielu kolorów do różnych kategorii, użyj dwóch: czerwonego i szarego. Wówczas na czerwonych polach wypiszcie rzeczy super-ekstra-ważne, takie jak „wywiadówka” w szkole czy sprawdzian z chemii. Na szarych polach rzeczy, które w razie potrzeby można przesunąć lub przekazać komuś innemu. Na przykład: „posprzątać pokój” lub „kupić prezent dla Huberta”. Takie kodowanie kolorami powoduje, że mózg w pierwszej kolejności skupia się na priorytetach. I o to chodzi!

 

WARIANT II

A co, jeśli Twój nastolatek ma takie nagromadzenie spraw do zapamiętania w ciągu każdego dnia, że nie sposób tego wpisać w jednym miesięcznym planerze? Dla tych najbardziej zajętych uczniów można drukować osobne planery dla każdej sfery życia. Wtedy planer domowy wisi na stałe w domu, a planer szkolny możecie wkleić do jednego z zeszytów. Mając do dyspozycji gotowy plik i dobrą drukarkę możecie skorzystać z każdego wariantu dowolną ilość razy!

 

DLA UCZNIÓW Z WIĘKSZĄ

ILOŚCIĄ OBOWIĄZKÓW MOŻNA

DRUKOWAĆ OSOBNE PLANERY,

INNY DLA KAŻDEJ SFERY ŻYCIA

SZKOŁA, HOBBY CZY DOM.

 

OGROM ZADAŃ I OBOWIĄZKÓW MOŻE PRZYTŁOCZYĆ NAJPILNIEJSZEGO UCZNIA. KODOWANIE KOLORAMI DODA LEKKOŚCI KAŻDEMU HARMONOGRAMOWI!

PATRZĄC NA TAKI PLANER, ZWRACAMY UWAGĘ NA TO, CO NA TEN MOMENT JEST NASZYM PRIORYTETEM.

 
 
 
 
 

Edyta Pazura

Edyta Pazura